Ilustracija (Foto: Pexels/ Photo by lil artsy) Udruženje Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije (ZPPS) podnelo je Ministarstvu privrede i Vladi Srbije više inicijativa s ciljem unapređenja položaja domaćih preduzetnika i privrednih subjekata. Predložene izmene zakona i prakse imaju za cilj jačanje transparentnosti, zaštitu domaćeg sektora malih i srednjih preduzeća (MSPP) i stimulisanje legalnog poslovanja.
Jedan od ključnih zahteva odnosi se na izmene Zakona o privrednim komorama, gde ZPPS predlaže da se Privredna komora Srbije (PKS) obaveže na transparentnije poslovanje i prestanak naplate zastarelih članarina od MSPP sektora.
- Ministarstvu privrede je predata inicijativa za izmenu Zakona o privrednoj komori Srbije jer su mnogi privredni subjekti koji pripadaju domaćem MSPP sektoru nezadovoljni svojim statusom u komorskom sistemu Srbije. Razlog nezadovoljstva leži u činjenici da PKS sa jedne strane uskraćuje članovima zakonima i Ustavom garantovana prava, a sa druge strane od tih istih članova zahteva članarinu koja se troši netransparentno i često suprotno interesima domaćih privrednih subjekata - navodi se u objavi odog udruženja.
Predlažu da kao prvi korak Ministrarstvo privrede naloži PKS povlačenje svih obaveštenja u kojima potražuju zastarele članarine (starije od tri godine), kao i storniranje svih obračuna po obaveštenjima koja su poslata privrednim subjektima kojima u prethodne tri godine nisu poslata obaveštenja za održavanje obavezne godišnje skupštine članova - odnosno, kako navode "kojim članovima nije omogućeno učešće u radu PKS pod jednakim uslovima i smena predsednika PKS kao odgovornog za ovakvo stanje."
- Kao sledeći korak predlažemo formiranje radne grupe ili otvaranje javne rasprave i izmenu Zakona o PKS u skladu sa interesima razvoja domaće privrede i preduzetništva i u skladu sa predatom inicijativom - navode iz Udruženja.
Udruženje je pokrenulo i inicijativu "Ne zatvaraj" koja se bavi čestim zatvaranjem preduzeća zbog administrativnih propusta, pri čemu se traži blaži pristup Poreske uprave prema malim biznisima.
- Inicijativa "Ne zatvaraj" bavi se temom učestalog korišćenja mehanizma zatvaranja "živih" privrednih subjekata od strane Poreske uprave, čak i kada su u pitanju administrativno tehnički propusti, a ne utaje poreza. Iako je ova inicijativa predata Ministarstvu finansija kao nadležnom za poslove Poreske uprave smatramo da je neophodno uključenje Ministarstva privrede jer ova praksa dovodi do nepotrebnog zatvaranja mnogih privrednih subjekata i stimuliše ih da pređu da rade neregistrovani tj "na crno" jer neregistrovane subjekte Poreska uprava gotovo i ne kontroliše - piše u dopisu.
U ovoj inicijativi je, dodaju aktuelno i pitanje diskriminacije malih biznisa jer za istu vrstu neslaganja (npr. višak u kasi od nekoliko dinara koji nastaje kao posledica zaokruživanja) nikad nije zatvoren
veliki trgovinski lanac, a jesu male radnje.
Među predlozima se nalazi i apel za sistemsku borbu protiv sive ekonomije.
- Složićemo se da je legalno registrovan rad potrebno stimulisani, a ne suzbijati pa u tom smislu smatramo da je potrebno pristupiti aktivnostima koje će se na sistemski način pozabaviti neregistrovanom trgovinom i ostalim neregistrovanim aktivnostima koje predstavljaju nelojalnu konkureniciju nama koji radimo po pravilima i punimo budžet RS. Na primer, mediji su pisali ovih dana da je više frizerskih salona zatvoreno zbog navodnog neizdavanja fiskalnih računa (u praksi se zapravo često dešava da im se "izmisle" prekršaji). Frizerski saloni su uglavnom paušalci i izdavanje računa ne utiče na njihovu poresku obavezu tako da nije jasna namera izvršnog organa - ističu.
Dodaju da sa druge strane postoji na stotine neregistrovanih pružaoca frizerskih usluga koje niko ne kontroliše niti sankcioniše.
- Tako da je ova pogubna poruka jasna "radite na crno, isplativije je". To je pogrešna poruka koju državni aparat ne treba da promoviše. Naše predloge smo slali resornim ministartsvima, a možemo ih detaljnije prezentovati na sastanku koji bude organizovan na ovu temu sa Ministarstvom privrede i Ministarstvom trgovine - piše u dopisu.
Pokrenuta je i inicijativa "Tokovi otpada" koja sugeriše unapređenje praksi u oblasti upravljanja otpadom i uvoza robe, kako bi se smanjio broj prekršajnih postupaka protiv preduzetnika.
Iz Udruženja podsećaju i na predlog više udruženja privrednih subjekata da se zbog inflacije pomere limiti za PDV i paušalno oporezivanje, da se omogući jednostavnija i neoporeziva zapošljivost mladih od 16 do 22 godine, da se započne prelazak na pravediniji poreski sistem koji neće najviše opterećivati najmanje.
- Nadamo se da ćemo u narednom periodu ostvariti intenzivnu i produktivnu saradnju sa Ministartsvom privrede kako bi se naše inicijative sprovele u delo, što će biti od značajne koristi i za privredne subjekte i za budžet - zaključuje se.