NavMenu

Završetak izgradnje brane sa akumulacijom Svračkovo u najboljem slučaju za četiri godine

Izvor: Dženarika Nedelja, 04.02.2024. 14:40
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Jerry Lin/shutterstock.com)Ilustracija
Radovi na izgradnji brane sa akumulacijom "Arilje - profil Svračkovo" na reci Rzav, počeli su 2012. godine. Njena primarna namena je vodosnabdevanje Čačka, Gornjeg Milanovca, Lučana, Arilja i Požege, a deo vode iz buduće akumulacije koristiće se za proizvodnju električne energije u pribranskoj hidroelektrani Arilje, objasnio je Jugoslav Jovanović, glavni inženjer za zaštitu od spoljnih voda, erozije i bujica u Javnom preduzeću Srbijavode.

Prema njegovim rečima, u slučaju potrebe, brana će moći da se koristi i za prihvat manjeg poplavnog talasa:

- Osim za potrebe vodosnabdevanja, predviđeno je da se brana koristi za proizvodnju električne energije i obezbeđivanje garantovanog ekološkog minimuma nizvodno od akumulacije u malovodnom periodu. U slučaju potrebe, pravilnim upravljanjem, može se koristiti i za odbranu od poplava odnosno za prihvat manjeg poplavnog talasa. Sam objekat brane nije predviđen da ima retenzioni prostor za prihvat poplavnog talasa, ali pravilnim upravljanjem, ukoliko se obori određeni nivo u akumulaciji pre nailaska poplavnog talasa, taj deo se može prihvatiti i umiriti. Dakle prvobitne namene su vodosnabdevanje, proizvodnja električne energije i oplemenjivanje u malovodnom periodu.

Za potrebe proizvodnje električne energije, iz buduće akumulacije će se koristiti samo viškovi vode koji će se dobijati iz povećanog dotoka nakon jakih kiša ili topljenja snega, kaže Jovanović:

- Instalisana snaga je 7, 14 MW, a očekuje se godišnja proizvodnja od 22,7 MW. U skladu sa pozicijom vodozahvata, za potrebe hidroelektrane koristiće se samo viškovi vode. Kada voda dostigne određeni nivo u akumulaciji koji je potreban isključivo a vodosnabdevanje, odnosno u primarne svrhe, prestaje se zahvatanje vode i hidroelektrana prestaje sa radom. Znači ona će koristiti viškove vode u trenucima kada imamo povećan dotok nakon jakih kiša ili topljenja snega ili jednostavno kada imamo vodostaj na slivu. Кada voda u akumulaciji bude iznad predviđene kote i kada se jave uslovi za korišćenje te vode za proizvodnju električne energije, hidroelektrana će tada raditi. U svim drugim slučajevima, ona neće biti u funkciji. To znači da će ona proizvoditi električnu energiju sam onda kada za to ima dovoljno vode na slivu.

Prvobitna dinamika radova i rokovi na projektu "Arilje - profil Svračkovo" nisu mogli da budu ispoštovani jer su se hidrološki podaci od početka gradnje do danas menjali, a najveći razlog usporavanja radova je pojava klizišta tokom 2015. godine, čija sanacija je zahtevala dodatne troškove, objasnio je Jovanović:

- S obzirom na to da su se javili problemi sa pojavom klizišta na levom boku ispod tela brane, morala je da se izvrši sanacija što je dovelo do povećanja troškova i produženja radova izgradnje objekta. Poslednji nekoliko godina došlo je do intenziviranja radova, pa su se oni dosta ubrzali. To je dovelo do toga da smo sada u završnoj fazi što se tiče samih objekata na samom telu brane. Znači, da bi se krenulo da se radi telo brane i desni bočni preliv. Desni bočni preliv se gradi jer su se hidrološko-hidraulički podaci od početka gradnje do danas promenili tako da postojeći preliv za velike vode nije dovoljan. Neophodna je bila izgradnja tog bočnog preliva radi povećanja bezbednosti samog objekta brane. Očekujemo da će se početi sa radovima u ovoj kalendarskoj godini. Određene pripreme su izvršene, dobijeni su lokacijski uslovi. Sada je dokumentacija na reviziji, a posle toga bi trebalo da ide na tehničku kontrolu i na izdavanje građevinske dozvole.

Povoljne vremenske prilike tokom prošle godine iskorišćene su za radove na sanaciji i stabilizaciji kosine na kojoj je došlo do klizišta, a što je jedan od osnovnih uslova da se reka Rzav može skrenuti, jer tek nakon toga biće obezbeđeni uslovi za izradu tela brane, rekao je Jugoslav Jovanović i naveo radove čije izvođenje je planirano u toku ove godine:

- Planirani su radovi na čišćenju terena u zoni predbrane i tela brane. Ove godine bi trebalo da se krene i sa nasipanjem tela brane i izgradnjom tela brane. Očekuju nas i radovi na izgradnji dela injekcione galerije u temelju brane. Izvršiće se i neki radovi na izradi ulazne građevine energetskog tunela sa kontaktno-vezivnim intektiranjem samog energetskog tunela. Takođe, planirani su radovi na izgradnji nove stalne deponije za odlaganje materijala i iskopa iz desnog bok, čišćenje desnog boka za izgradnju bočnog preliva i početak radova na izradi cevovoda za transport vode do fabrike vode.

Ukoliko radovi budu tekli planiranom dinamikom, završetak izgradnje brane i akumulacije očekuje se u toku naredne četiri godine, ali to zavisi od brojnih faktora, naglasio je sagovornik Dženarike:

- Ukoliko bi se našlo dovoljno sredstava i ukoliko bi radovi tekli onako kako je predviđeno, dinamički plan predviđa da se sve završi u naredne četiri godine, odnosno da bude u funkciji. Da li će tako biti ili ne, dosta zavisi od finansijskih sredstava. Država se trudi da pronađe sredstva, da pomogne i da se finansira ovaj objekat od velikog značaja, jer ne smemo zaboraviti da će odatle vodu koristiti od 400.000 do 500.000 ljudi. Ako samo to uzmemo u obzir, švatamo značaj tog objekta. A da ne pričamo o drugim aspektima. Rzav će, kao jedan od čistijih vodotokova u Srbiji, i na nizvodnom delu posle brane, u sušnom periodu imati mogućnost da ima dovoljno vode u koritu i da ne dolazi u situaciju da bude ugrožen riblji i drugi fond u reci. Jer predviđeno je da ekološki minimum nizvodno od profila brane iznosi oko 860 litara u sekundi u svakom trenutku pa i pri najvećim vrućinama kada inače, u sadašnjim slučajevima, nivo protoka u Rzavu pada ispod 500 litara u sekundi.

Nakon završetka radova na izgradnji akumulacije i brane Svračkovo i stavljanja u funkciju, uradiće se novi cevovod koji će se povezati sa fabrikom vode, a postojeći će ostati alternativa u slučaju potrebe, zaključio je Jugoslav Jovanović.

- Postojeći vodozahvat je eroziona pregrada koja je iznuđeno rešenje pa se kao takvo i koristi kao vodozahvat direktno iz korita. Ona se nalazi par kilometara nizvodno od buduće akumulacije i zahvatanje vode se vrši direktno iz korita preko te pregrade, i odvodi se u fabriku vode u kojoj se vrši pregrada. Кada bude gotova brana sa akumulacijom Svračkovo, radiće se novi cevovod koji će se povezati sa fabrikom vode. Dakle biće urađen novi sistem cevovoda koji će biti u funkciji, a postojeći sa vodozahvata Ševelj će ostati kao alternativa u slučaju potrebe - zaključio je Jugoslav Jovanović.
Šta imamo u krugu od:
1 km
2 km
3 km
5 km
10 km
15 km
Fotografije:
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.11.2024.  |  Agro, Finansije

Potpisani sporazumi o saradnji Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije u programu IPARD

U prisustvu Delegacije Evropske unije u Srbiji, u Beogradu su u petak predstavnici Uprave Ministarstva poljoprivrede Srbije za agrarna plaćanja i odgovarajućih tela Crne Gore i Severne Makedonije potpisali sporazume o saradnji u okviru programa bespovratnih sredstava EU za poljoprivredu - IPARD. Vlada Srbije je saopštila da su sporazume o saradnji potpisali direktor Uprave Srbije za agrarna plaćanja Slobodan Nikolovski, direktor

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.