NavMenu

Od gondole, ali ne zlatiborske, do gorskih careva - Retrospektiva 2023, investicije u oblasti TURIZMA, ZABAVE I REKREACIJE

Izvor: eKapija Petak, 19.01.2024. 09:20
Komentari
Podeli

(Foto: EpicStockMedia/shutterstock.com)
Zlatiborska Gold gondola pokazala je svu atraktivnost ove investicije, pa ne čudi da je najčitanija priča na našem portalu u 2023. u oblasti turizma, zabave i rekreacije, najava gradnje još jedne gondole – od Vrnjačke banje do Goča.

Neće u pogledu uživati samo posetioci banje, već i Ovčarsko-kablarske klisure gde će se, prema projektu Energoprojekta, graditi vidikovac na Kablaru koji je zauzeo drugo mesto na našoj listi.

Godinu je obeležilo i otvaranje rekonstruisanog Sava centra, kao i niza hotela, ali još više najava gradnje novih, i to kako u Beogradu, tako i u Novom Sadu, na Zlatiboru, Kopaoniku, gde stiže prvi Swissôtel u Srbiji, ali i selu Dobra voda kod Bojnika.

U nastavku vam donosimo listu investicija u sektoru turizma, zabave i rekreacije koje su tokom 2023. godine izazvale najviše interesovanja čitalaca eKapije.


1. Gondola Vrnjačka banja Goč

Gondola dužine 6.830 metara gradi se sa ciljem da poveže dve poznate turističke lokacije - Vrnjačku Banju i Goč. Početna stanica je u užem centru Vrnjačke Banje, na lokaciji pored parka i izvora "Slatina", međustanica je na lokaciji Lipova (na oko dve trećine predviđene trase), a izlazna stanica je predviđena na vrhu planinskog centra Goč. Gondola savladava visinsku razliku od oko 780 metara između polazne i izlazne stanice, navodi se u Planu detaljne regulacije (PDR) gradnje gondole koji je Opština Vrnjačka Banja stavila na rani javni uvid u julu 2023. godine.

U martu je raspisan tender za izradu idejnog rešenja, a kako je ranije najavljeno, gondola od Vrnjačke Banje do Goča nosiće ime "Novak Đoković" i gradiće se u partnerstvu sa porodicom Đoković. Na međustanici i izlaznoj stanici u planu je i restoran, suvenirnica, bob na šinama i ziplajn.


2. Vidikovac na planini Kablar

Vidikovac na Kablaru biće prava regionalna turistička atrakcija koje će dati novu razvojnu šansu selima u Ovčarsko-kablarskoj klisuri i celoj klisuri, istakli su početkom 2023. u TO Čačak prilikom predstavljanja budućeg izgleda vidikovca.

(Foto: Print screen / Facebook / TO Čacak, Energoprojekt)
Prema projektu koji je radio Energoprojekt, platforma od višeslojnog stakla imaće površinu od 200 kvadrata, platforme i stepenište od drveta 92 kvadrata, krovnu površinu sa solarnim panelima nepunih 48 kvadrata i turističku stanicu sa elektroblokom 37 kvadratnih metara.

Početni plato biće smešten niz greben na 879 metara nadmorske visine.

Objekat se finansira sredstvima Ministarstva turizma i omladine i Vlade Republike Srbije, a građevinska dozvola izdata je u februaru.


3. Trinity park Novi Sad - Hyatt Regency Novi Sad

Na mestu postojećeg Hotela Park gradiće se jedan od najvećih svetskih hotelskih brendova, Hyatt Regency, a zvanično će nositi ime Hyatt Regency Novi Sad. Otvaranje je planirano za 2026. godinu.

Hotel će imati 235 soba, kongresni centar na 1900 m2 za 925 ljudi, devet sala za sastanke, svečanu salu na 800 m2 za 300 ljudi, spa centar sa pogledom na Futoški park od 1.500 m2 sa jednim unutrašnjim i dva bazena na otvorenom, teretanu na otvorenom i podzemnu garažu na dva nivoa za 300 vozila, a koristiće i lekovitu vodu.

(Foto: Inobačka)
Dolaskom jednog od najvećih hotelskih giganta u svetu, Novi Sad bi izvesno mogao da postane centar kongresnog turizma međunarodnog karaktera na području Vojvodine, saopštila je kompanija Inobačka koja je investitor, a menadžmentom će rukovoditi Hyatt International Group.


4. Swissotel Kopaonik

Naredne zimske sezone 2024/2025. godine, Kopaonik će biti bogatiji za još jedan hotel – i to Swissôtel. Novoizgrađeni objekat nudiće 175 soba i apartmana, selekciju restorana, cigar bar, spa i velnes zonu, konferencijski prostor i skijašnicu.

Objekat će se nalaziti u samom centru Kopaonika, pored skijaškog centra, u neposrednoj blizinina pešačkoj udaljenosti od žičara.

(Foto: Accor)
Prvi Swissôtel u Srbiji Accor grupacija otvara u partnerstvu sa KOP2020 doo, kompanijom za razvoj hotelskih ulaganja u Kopaonik.


5. Rekonstruisani Sava centar Novi Beograd

U novembru je otvoren jedan od simbola Beograda, rekonstruisani Sava centar. Obnova je trajala nepune dve godine, a kompaniju Delta holding koštala je 118 mil EUR. Zahvaljujući rekonstrukciji Beograd sada može da bude domaćin skupova sa više od 5.000 učesnika.

Kako je saopšteno, strogo je poštovan originalni projekat arhitekte Stojana Maksimovića, pa su zaštićeni delovi enterijera Sava centra u potpunosti očuvani. Sava centar dobio je i "Imerssive salu", prvu u ovom delu Evrope i jednu od najvećih na svetu, u kojoj je, korišćenjem najsavremenijh tehnologija, omogućeno projektovanje digitalnih sadržaja na enterijer sale, gde se slika i zvuk emituju sa svih zidova, sa refleksijom na pod.

(Foto: Mirko Radonjić)
Nakon otvaranja kongresno-poslovnog dela nastavlja se obnova Plave dvorane, poznate po brojnim koncertima, a ona će primiti prve goste na leto 2024. godine, saopštila je kompanija.


6. Hotel Bristol Beograd

Ministar finansija Siniša Mali objavio je u julu na Instagramu kako će nakon renoviranja izgledati beogradski hotel Bristol, koji se danas nalazi u okviru kompleksa Beograd na vodi. Kako je istakao, radovima koji se izvode biće sačuvana autentičnost tog objekta od neprocenjivog kulturnog i istorijskog značaja.

Hotel Bristol je remek delo velikog srpskog arhitekte Nikole Nestorovića, i nezaobilazni deo bogatog arhitektonskog nasleđa Beograda. Osnovni zadatak restauratora jeste da se originalna fasadna arhitektura sačuva, i da se, koliko je to moguće, vrati u prvobitno stanje.

Projekat je izradio studio Bureaucube.


7. Matis Zetagradnja apart hotel Kopaonik

Beogradska Matis Zetagradnja gradiće na Kopaoniku kompleks sa spa centrom, 342 apartmana i 227 parking mesta. Objekat će se graditi u neposrednoj blizini hotela Srebrna lisica i Župa, na parceli površine 6.257 m², navedeno je u urbanističkom projektu za izgradnju apart-hotela na Kopaoniku.

Projektom je predviđeno da hotel sadrži spa centar i 10 lokala, 342 apartmana na prizemlju, dva sprata i tri potkrovne etaže, kao i podzemnu garažu na tri etaže sa 227 parking mesta.


8. Lux kondo hotel Zlatiborski Car

Boje najposećenije srpske planine brani lux kondo hotel Zlatiborski Car čija je gradnja najavljena prošle godine. Rezidencijalni deo kompleksa se sastoji od studio apartmana, dvosobnih apartmana, duplex penthausa i kraljevskog apartmana.

(Foto: Zlatiborski Car)
Hotel poseduje multifunkcionalnu konferencijsku salu sa 120 mesta, manje sale za sastanke, kao i restoran na vrhu sa više od 125 mesta, terasom i vidikovcem. Beg od užurbane svakodnevice gosti mogu pronaći u luksuznom spa i welness centru koji se prostire na 700m2.

Na krovu je predviđena mini solarna elektrana.


9. Hotel Planinka Kuršumlijska banja

U Kuršumlijskoj banji je u februaru 2023. otvoren hotel "Planinka" u čiju rekonstrukciju je uloženo 15 mil EUR, a radovi su trajali tri godine.

Tu investiciju je sa 12,5 mil EUR finansirala firma Planinka, a država je dala subvenciju od 2,5 miliona.

U hotelu "Planinka" koji ima četiri zvezdice radi 100 radnika.

(Foto: Shutterstock/V Dragana)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na otvaranju hotela najavio da će više od 6 mil EUR biti uloženo u saobraćajnicu do Kuršumlijske banje.


10. Turistički kompleks Dobra voda kod Bojnika

Opština Bojnik raspisala je krajem prošle godine tender za izradu projektno tehničke dokumentacije za izgradnju turističkog centra Dobra Voda u istoimenom selu. U planu je hotel sa SPA centrom, bungalovi, letnjikovac, sportski teren, igralište za decu.

U suterenu objekta je smešten bazen, saune, spa centar.

Objekti za kratkotrajni boravak - bungalovi, sastoje se od dnevnog boravka, mini kuhinje, kupatila i spavaće sobe.

Predstavili smo vam 10 investicija koje su privukle najviše pažnje naših čitalaca kada je reč o turizmu, zabavi i rekreaciji. Svakako pogledajte kompletnu listu OVDE.

Pozivamo vas da vidite i koje su to investicije obeležile 2023. godinu iz oblasti SAOBRAĆAJA, INDUSTRIJE, KOMUNALNE INFRASTRUKTURE I ENERGETIKE, NEKRETNINA, ZABAVE I REKREACIJE, TRGOVINSKIH CENTARA, SPORTA, ZDRAVSTVA, POLJOPRIVREDE I PREHRAMBENE INDUSTRIJE, TELEKOMUNIKACIJA I IT, EKOLOGIJE.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

13.11.2024.  |  Saobraćaj

Nastavlja se drumsko razbojništvo - Taksi u Beogradu skuplji 10% (taksisti kažu da su nezadovoljni, ali to je odavno njihova PR strategija)

Taksi u Beogradu od sutra će biti skuplji 10%, cena starta biće veća za 50 dinara, a vožnja po kilometru za devet dinara, izjavio je danas predsednik Strukovnog udruženja taksi-preduzetnika Sitab Vlado Bulatović. Start će koštati 320 dinara, a vožnja po kilometru 105 dinara, dok će čekanje po času poskupeti za 600 dinara, odnosno koštaće 1.800 dinara. Cena vožnje po kilometru u "tarifi dva" koštaće 135 dinara, a u "tarifi tri"

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.