NavMenu

Airbus eksperimentiše sa većom ulogom autopilota - Testiran automatski sistem za hitno spuštanje

Izvor: Telegraf biznis Utorak, 20.06.2023. 13:36
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay.com/Valentin Hintikka)Ilustracija
Tokom proteklih 50 godina automatizacija u avijaciji transformisala je ulogu pilota. Ovih dana piloti dobijaju mnogo više pomoći od tehnike u kokpitu.

Projekat Dragonflaj, sproveden na Airbus A350-1000, još je povećao autonomiju aviona. Projekat se fokusirao na tri oblasti: poboljšano automatsko sletanje, taksi pomoć i automatizovano skretanje u hitnim slučajevima. Možda je ovaj poslednji i najdramatičniji.

- Malkolm Ridli, glavni test pilot Airbus-ovog komercijalnog aviona, uverio nas je da je rizik da budemo umešani u vazdušnu nesreću "iznenađujuće mali". Međutim, avioni i posada moraju biti spremni za svaki scenario, tako da je Projekat Dragonflaj testirao automatski sistem za hitno spuštanje - piše BBC.

Ideja je da će ova tehnologija preuzeti upravljanje ako piloti moraju da se usredsrede na teško donošenje odluka ili ako postanu nesposobni. Pod sopstvenom kontrolom, avion može da se spušta i sleće, dok prepoznaje druge letelice, vremenske prilike i teren.

Sistem takođe omogućava avionu da razgovara sa kontrolom vazdušnog saobraćaja preko radija sintetičkim glasom stvorenim korišćenjem veštačke inteligencije. Jedan od izazova bio je naučiti sistem da razume sve informacije i da osmisli rešenje, kaže Migel Mendes Dijas, dizajner automatizovanih hitnih operacija.

- Letelica mora sama da povrati sve informacije. Dakle, treba da sasluša aerodromske poruke kontrole letenja. Onda treba da izabere najpogodniji aerodrom za preusmeravanje - rekao je on.

Projekat Dragonflaj izveo je dva uspešna hitna spuštanja. Većina velikih aerodroma ima tehnologiju koja vodi avion na pistu. Ali nema svaki aerodrom na svetu tu tehnologiju, pa je Airbus tražio drugačiji način sletanja.

Projekat Dragonflaj je istraživao korišćenjem različitih senzora kako bi pomogao avionu da izvrši automatizovano sletanje. Uključuje korišćenje kombinacije normalnih kamera, infracrvene i radarske tehnologije. Tim je takođe prikupio podatke iz celog sveta, tako da se podnose sve vrste vremenskih uslova.

Osim što avionu daju više informacija, dodatni senzori daju pilotu dodatnu jasnoću prilikom praćenja sletanja. Na primer, infracrvene kamere su korisne u oblačnim uslovima, jer što ste bliže objektima, oni postaju topliji.

Šta piloti misle o takvom razvoju? Neki ne žele da se tehnologija meša toliko u njihov posao.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

03.07.2024.  |  Energija

Za 10 godina ostajemo bez 1.000 megavata struje na ugalj – Hoćemo li imati dovoljno obnovljivih izvora da ih zamenimo?

Nove elektrane su nasušna potreba Srbije, jer se potrošnja struje u našoj zemlji povećava, no veliki problem predstavlja to što tih kapaciteta još nema, a oni koji su operativni zastareli su i samim tim na "izdisaju, smatra domaća stručna javnost. Da su nove elektrane neophodne nedavno je izjavio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je konstatovao da će za njihovu izgradnju biti potrebno obezbediti više milijardi evra. – Sad

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.