Beograd će ove godine ugostiti dodelu prestižnih IPRA GWA nagrada, što predstavlja izuzetan trenutak za regionalnu PR zajednicu. Jedna od organizatorki je i Bojana Stanković, direktorka komunikacija agencije Smart Vision, jedine agencije iz Srbije koja je dobitnik ove prestižne nagrade. Bojana ističe kako ovaj događaj omogućava lokalnim profesionalcima da se povežu sa svetskim ekspertima, razmene iskustva i unaprede svoje strategije u vremenu ubrzane digitalizacije i razvoja veštačke inteligencije.
U razgovoru za eKapiju naglašava i važnost etičke komunikacije i prilagođavanja globalnim trendovima u sve izazovnijem svetu komunikacija.
Prvi put kod nas i na prostoru regiona, 18. oktobra u Beogradu biće održana dodela svetskog PR Oskara IPRA GWA 2024. Šta to znači za regionalnu PR zajednicu?
- Kada znamo da je Međunarodna asocijacija za odnose s javnošću (IPRA) osnovana daleke 1955. godine, i da je vremenom stekla reputaciju vodeće globalne mreže za PR profesionalce, jasno je koliko je značajno to što se ovogodišnja ceremonija dodele prestižnih (Golden World Awards - GWA) nagrada održava u Beogradu. I kao što ste to lepo primetili, dolazak IPRA predstavnika u Beograd i Srbiju značajan je i za regionalnu PR zajednicu, jer nas dodatno stavlja na svetsku mapu i daje mogućnost da se PR eksperti iz celog sveta bolje upoznaju sa našim idejama i načinom rada. Za sve nas koji radimo u sferi odnosa sa javnošću uvek su aktuelne i važne teme etička praksa, načini i ton kojim komuniciramo, a upravo su to i principi na kojima počiva IPRA, i za koje se zalaže u celom svetu. Zato su okupljanja kao što je ovo odličan način da vidimo kako razmišljaju i rade kolege iz udaljenih krajeva sveta, sa kojima često nismo u kontaktu i koje ne poznajemo najbolje, da vidimo gde smo u odnosu na njihove standarde i šta je potrebno da uradimo ili unapredimo da sa njima gradimo budućnost komunikacije u ovom izazovnom vremenu. Sa druge strane, ovo je sjajna prilika da se i oni malo bolje upoznaju sa nama i našim kompetencijama, našim poslovnim okruženjem, potencijalnim prilikama za ostvarenje zajedničkih projekata…
Kakva su vaša očekivanja od ovogodišnje dodele IPRA GWA nagrada? Postoje li kampanje ili projekti koje posebno želite da istaknete?
- Kolege iz Hrvatske su ove godine osvojile značajan broj IPRA priznanja i svi sa nestrpljenjem čekamo PR samit i IPRA Galu, kako bismo u Beogradu, u hotelu "Metropol", 18. oktobra zajedno proslavili uspehe kreativnih i uspešnih kampanji na kojima smo vredno radili. Načula sam od kolega, da iz Japana stižu izuzetno kreativni projekti te se radujem i prilici da o njima nešto više čujem u Beogradu. Naravno, uzbuđena sam i što ću sa svojim timom proslaviti zlatnu nagradu, takozvani "PR Oskar" na koji smo veoma ponosni, jer smo na tom projektu vredno i posvećeno radili.
Agencija Smart Vision, na čijem ste čelu, osvojila je zlatnu IPRA nagradu za izuzetnost u oblasti odnosa s javnošću u kategoriji nevladinih organizacija za osmišljenu i sprovedenu PR strategiju u okviru dolaska dr Gabora Matea na Balkan, u organizaciji Novak Đoković Fondacije. Koliko vama znači ovo priznanje i šta ste iz čitavog proccesa organizacije te PR strategije naučili?
- IPRA, sa članovima žirija koji su činili iskusni i priznati PR stručnjaci iz celog sveta (Nemačka, Velika Britanija, Hrvatska, Turska, Filipini, Egipat, Bugarska…), prepoznala je važnost teme kao što je trauma za ceo region Balkana, i trud, napor i znanje koje je prikazao naš PR tim. Dobijanje ove nagrade pokazatelj je kvaliteta Smart Vision tima u odnosima s javnošću, i naše nepokolebljive posvećenosti stvaranju pozitivnog uticaja kroz stratešku komunikaciju. Rezultati ove kampanje, koja iza sebe nije imala nikakav budžet, velika je pobeda PR-a i velika pobeda pravih tema i vesti od značaja. Ovo prestižno priznanje samo je dodatni vetar u leđa da budemo još bolji, kreativniji i hrabriji u svojim idejama. U ovaj projekat utkali smo ne samo puno znanja i vremena, već čitavo srce i sami ulažući u projekte Fondacije, a kroz njih u bolje okruženje i bolje uslove za odrastanje dece u našem regionu.
Beograd će istog dana biti domaćin i PR Samita "Poverenje je PRioritet". Koje su ključne teme i izazovi o kojima će se diskutovati?
- PR Samit "Poverenje je PRioritet" osmišljen je kao susret komunikacijskih profesionalaca iz regiona i sveta, i namenjen je kolegama iz svih sfera naše profesije: od integrisanih komunikacija do digitalnih komunikacija; od strateškog komuniciranja do lansiranja proizvoda i/ili usluga; od predstavnika kompanija, institucija, organizacija civilnog društva, preduzetnika do svakog pojedinca svesnog da su komunikacije danas presudne i na ličnom i na profesionalnom planu. Teme i dileme koje su nam zajedničke, bez obzira na to u kom delu sveta živimo i radimo, su i glavne teme Samita i odnose se prevashodno na ubrzani razvoj novih tehnologija i veštačke inteligencije. Eskperti u oblasti komunikacija u svojim panelima i predavanjima sigurno će nam pomoći da se pripremimo za sve izazove koje nam predstoje u budućnosti. Sve "novotarije" uvek sa sobom nose i veću odgovornost i nužnost da se prilagodimo novim generacijama koje imaju svoj i osoben način komunikacije. Biće reči i o tome kolika je snaga medija u eri veštačke inteligencije, da li ćemo udruženi lakše ići u korak s vremenom i unaprediti našu profesiju i na koji način ćemo regulisati izuzetno važno pitanje etike u ovom "novom okruženju". Svi koji žele da nam se pridruže, celokupan program i sve informacije mogu dobiti na sajtu
www.prsummit.rs.
Kako se globalni trendovi u komunikacijama odražavaju na lokalno tržište? Koje su specifične prilike i izazovi za PR stručnjake u našem region?
- Globalni trendovi u komunikacijama donose brojne prilike za PR stručnjake u našem regionu, ali i zahtevaju prilagođavanje na brzo promenljivo okruženje. Kako bi bili uspešni, PR stručnjaci moraju biti inovativni, fleksibilni i spremni na stalno učenje. Stalno se pojavljuju novi alati i platforme, što zahteva kontinuirano učenje i prilagođavanje, ali može doneti mnogo. Sa druge strane, nije jednostavno dosegnuti do željene publike zbog velikog broja kanala i platformi. Neophodno je razvijati strategije za borbu protiv dezinformacija i zaštitu reputacije. Osim svega navedenog, sve veći izazov postaje i zaštita podataka i privatnosti.
(Foto: IPRA) Na koji način se novi trendovi u komunikacijama, kao što su digitalna transformacija i veštačka inteligencija, reflektuju na rad PR profesionalaca?
- PR profesionalci više nisu ograničeni na tradicionalne medije. Digitalni kanali poput društvenih mreža i blogova, postali su primarni alati za komunikaciju s javnošću, što složićete se i nije neka novost. Digitalna komunikacija omogućava direktnu interakciju s publikom, što zahteva od PR profesionalaca da budu spremni na brže odgovore i upravljaju reputacijom u realnom vremenu. Sa druge strane, veštačka inteligencija može da automatizuje mnoge rutinske zadatke, poput praćenja medija i generisanja određenih izveštaja. Takođe, može analizirati velike količine podataka kako bi se identifikovali trendovi, uticajni pojedinci i sentiment publike. Puno je prednosti, ali nam to ne sme zamagliti pogled kada su u pitanju i pretnje koje pogrešno korišćenje ovih alata i nedostatak etike mogu da iznedre. Konstantno učenje, praćenje trendova i dobrih primera iz prakse trebali bi biti dobar recept, ukoliko nemate pravi odgovor na aktuelne trendove.
Kako gledate na budućnost komunikacija u svetlu sve veće odgovornosti i ubrzanog tehnološkog razvoja? Koji su najveći izazovi s kojima se PR stručnjaci suočavaju?
- Budućnost komunikacija vidim kao izuzetno dinamičnu i kompleksnu. Sve veća odgovornost prema različitim interesnim grupama, poput potrošača, zaposlenih i šire javnosti, zahteva od PR stručnjaka da budu još proaktivniji i transparentniji. Ubrzan tehnološki razvoj donosi brojne mogućnosti, ali i nove izazove poput brzine širenja informacija, zatim sve veći broj kanala i platformi koji pomalo i otežavaju usmeravanje poruka ciljnoj publici, a na sve to potrebno je sačuvati etiku u komunikacijama.
Šta bi bili vaši saveti za mlade PR profesionalce i one koji tek ulaze u industriju, u kontekstu modernih trendova i izazova?
- Današnja PR industrija je dinamična i kontinuirano se menja, posebno pod uticajem digitalizacije i novih tehnologija. Mladim profesionalcima bih savetovala da budu stalno otvoreni za učenje i prilagođavanje. Mladi PR profesionalci treba da teže autentičnosti, jer današnja publika traži transparentne i iskrene brendove. I, što je najvažnije, budite hrabri i spremni na inovacije – one često dolaze od onih koji tek ulaze u industriju.
Za eKapiju je govorila i Nataša Pavlović Bujas, prva predsednica IPRA koja je izabrana sa prostora Balkana. Pavlović Bujas je istakla važnost postavljanja etičkih i profesionalnih standarda u sve dinamičnijoj PR industriji, kao i značaj okupljanja stručnjaka na PR Samitu u Beogradu.
Nataša Pavlović Bujas (Foto: Nebojša Babić Photography) Takođe se osvrnula na globalne IPRA GWA nagrade, čije su kampanje inspirisale lokalne strategije, naglašavajući ulogu PR-a kao alata za stvaranje promena u društvu i organizacijama.
Šta ova funkcija znači za Vas lično, ali i za PR scenu regiona?
- Tako je, prva sam predsednica IPRA sa ovih prostora - i - kako kažu koleginice i kolege iz Srbije i regiona - to jeste najznačajnije priznanje mom radu i rezultatima rada, ali i celoj struci sa ovih prostora. Nije došlo iznenadno, naravno - osim što sam sa timom osvojila najveća svetska priznanja - među njimai IPRA Grand Prix, ja sam već 12 godina aktivna u radu IPRA i kao članica žirija i kao članica UO u mnogim globalnim aktivnostima, ali i u postavljanju standarda u struci: etičkih i profesionalnih. Verujem da će značiti mnogo našoj struci sve dinamičnijoj iz dana u dan, a posebno mladima. Odgovornost PR profesionalaca je sve veća, kao i očekivanja od njih - stoga zajednički treba radimo na vrednostima i standardu struke. Okupljanje na PR Samitu, 18.oktobra u hotelu Metropol Palace (istog dana kada je i Gala ceremonija dodele svetskih "PR Oskara") upravo treba da nas ujedini i usmeri za budučnost. A da svest o toj potrebi već imamo - pokazuje odgovornost koju su za organizaciju ovih velikih događaja preuzele i koleginice i kolege iz Smart Vision i Avala Media grupe.
Koje su najvažnije lekcije koje možemo naučiti od globalnih dobitnika IPRA GWA nagrada? Kako te kampanje mogu inspirisati naše lokalne PR strategije?
- Hvala na ovom pitanju - veoma je značajno. Iz godine u godinu u svetu, a i kod nas, gledamo kampanje koje ostvaruju izuzetan uticaj i inspirišu i kreiraju realne promene u svom okruženju. PR i jeste to - mnogo više od komunikacije, a tek nikako nije isključivo negovanje odnosa s medijima ili samo pričanje dobrih priča na društvenim mrežama. Upravo nas kompleksnost naše profesije u vremenu ubrzanog razvoja tehnologije vraća na osnovno pitanje - pitanje svrhe. A time i našeg uticaja na promene koje želimo da vidimo u našim društvima, kompanijama, organizacijama.
Gromki aplauzi - a veoma često i ovacije - koje kolege kolegama upućuju na IPRA Gala ceremoniji - govore da kao ljudi imamo iste težnje i ciljeve, bez obzira na kulturne razlike i sredine iz kojih dolazimo. Vrednosti se lako prepoznaju - na svim jezicima!