NavMenu

Sortirno-reciklažni centar u Vršcu biće gotov do proleća - U planu proizvodnja struje iz organskog smeća

Izvor: eKapija Četvrtak, 06.11.2014. 09:00
Komentari
Podeli
(Foto: Ivana Vuksa)
Izgradnja Sortirno-reciklažnog centra na Gradskoj deponiji, najvredniji projekat koji se sada realizuje u opštini Vršac, napreduje planiranom dinamikom. Uprkos ekstremno lošoj godini za građevinare, pre svega kada je reč o vremenskim uslovima, objekat od 2.000 m2 stavljen je pod krov, pa će se tokom zime nesmetano sprovoditi unutrašnji radovi, kako bi već na proleće ovaj pogon počeo da radi, prenosi portal "eVršac".

Ljubisav Šljivić, direktor preduzeća "Drugi oktobar", objašnjava da će u prednjem delu ovog objekta biti pogon za razdvajanje smeća na organsko i neorgansko, a u drugom će biti instalirana najsavremenija oprema za reciklažu.

- Neorgansko smeće će se odlagati na deponiju, a od organskog ćemo, zahvaljujući opremi našeg partnera iz Južne Koreje "Hyundai Energy" praviti tečno gorivo za proizvodnju struje, neaktivni ugalj i destilovanu vodu - rekao je Šljivić posle posete ovom gradilištu.

Ova deponija je, prema potpisanom projektu, odavno trebalo da postane regionalna, ali se na njoj zasad skuplja samo otpad iz opštine Vršac. Tu se donese oko 35 tona dnevno, pa komunalci još ne znaju da li da instaliraju opremu za preradu 24 ili 48 tona đubreta dnevno.

Predsednik opštine Vršac Čedomir Živković naglasio je da uređenjem deponije, preradom komunalnog otpada i korišćenjem obnovljivih izvora energije, Vršac staje u red modernih evropskih gradova.

- Komunalno preduzeće i opština moraju pronaći strateškog partnera koji bi uložio sredstva, da bi mogli da prerađujemo otpad u struju i gorivo, a dobitak bi bila i topla voda - rekao je Živković.

- Napravili smo objekat u kom se može prerađivati i 100 tona dnevno, ali će kapacitet rada zavisiti od količine prikupljenog otpada. Kada bi se rešilo pitanje divljih deponija, kojih ima u svim selima, a u gradu ih je 14, ta količina bi bila mnogo veća. Računamo da će boljim radom nadležnih inspekcija i to smeće na kraju završini u našem Sortirno-reciklažnom centru, a koliko god se to nekome ne sviđa, ovde će se sigurno donositi i otpad iz Alibunara, Bele Crkve i Plandišta, istakao je Šljivić.

Miloš Vasić, član Opštinskog veća za ekologiju i zaštitu životne sredine, rekao je da je lokalna samouprava ove godine za uklanjanje divljih deponija uložila šest miliona dinara, dok je za sređivanje deponije odvojila 16,1 milion, prenosi portal "eVršac".
Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.10.2024.  |  Industrija, Saobraćaj, Finansije

Ivan Banković, predsednik Sindikata Centar GSP Beograd - Javni prevoz u prestonici zreo za temeljne promene, jedan od modela i osnivanje kompanije koja bi obuhvatila i javni i privatni kapital

Javni prevoz u Beogradu je 14. oktobra obeležio 132 godine od uspostavljanja i puštanja u rad prve linije. Ali u kakvom stanju je ovu godišnjicu dočekao? Period između 131. i 132. godine obeležilo je ustupanje brojnih linija javnog prevoza privatnim prevoznicima u okviru upitnih javno-privatnih partnerstava, tenderi za kupovinu tramvaja i autobusa za koje su dobavljači bili poznati unapred, loš kvalitet usluge na mnogim linijama, a

eKapija+

Vidi sve
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.